Wszystko o systemie Microsoft Windows 2000
Kategorie: Wszystkie | Windows 2000
RSS

Windows 2000

sobota, 03 marca 2012

 

Avast 7.0 bez problemu działa pod Windowsem 2000.

Avast 7.0 seems to work fine in Windows 2000.

 

 

wtorek, 26 kwietnia 2011

Jak wiadomo, Internet Explorer 6 nie posiada opcji wyświetlania stron na oddzielnych kartach w tym samym oknie. Istnieje jednak rozszerzenie o nazwie Windows Live Toolbar, które wraz z zainstalowanym dodatkiem Tabs taką opcję dodaje.

 

Wygląda to tak:

6Q9FE.png

 

D885Ps.png

 

Na tej stronie znajdują się również inne dodatki do tego pakietu.

 

 

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Aktualizacja: 

Pisałem wcześniej, że program wymaga .NET Frameworka 3.5, ale okazało się, że pracuje poprawnie również wtedy, gdy w systemie znajduje się jedynie .NET Framework 2.0. Poprzedni wpis został zedytowany.

 

Windows Explorer w Windowsie 2000 (i innych z linii NT 5.x) nie pozwala na zaznaczenie całej linii (tzw. full row selection), co byłoby bardzo przydatne przy widoku folderów ustawionym na "szczegóły".

4xRtn.png

 

Możliwość zaznaczenia całej linii została wprowadzona wraz z Windowsem Vista i nie jest dostępna w niższych wersjach systemu Windows. Istnieje jednak program, który takie zaznaczenie umożliwia.

zRl82.png

 

Jest to TrayProdder. Stworzony przez nieistniejącą już firmę Everator oprócz zaznaczenia całej linii umożliwia jeszcze dodanie po lewej stronie nazwy pliku kwadracika z możliwością "zaptaszkowania", jednak ja osobiście nie znalazłem użytecznego zastosowania dla tej funkcji.

JZ23Z.png

 

Program działa w tle i pobiera około 10 MB pamięci RAM. Istnieje możliwość dodania go do autostartu z odpowiednio ustawionymi przełącznikami.

Rh6C0s.png

 

Zamieściłem go do ściągnięcia u siebie na Megaupload,  bo jest on praktycznie niemożliwy do znalezienia w sieci. Mnie samemu udało się go znaleźć dopiero na mało znanym włoskim forum komputerowym, gdzie do ściągnięcia pliku dodatkowo wymagana była rejestracja.

 

TrayProdder wymaga .NET Frameworka w wersji 2.0 lub wyższej.

 

 

czwartek, 21 kwietnia 2011

W sieci można znaleźć bardzo różne opinie na temat PAE, począwszy od takich mówiących, że nic ono nie daje po takie, że nie opłaca się go używać ze względu na bardzo obniżoną wydajność takiego systemu.

Stwierdziłem, że najlepiej będzie własnoręcznie sprawdzić, jak implementacja PAE sprawuje się w rzeczywistości i jakiś czas temu przeprowadziłem kilka testów. Dodatkowo przetestowałem jeszcze, jaki wpływ na działanie programów ma zastosowanie przełącznika 3GB.

 

Oto wyniki:

1. System bez PAE i 3GB

UOSEDs.png F2eAis.png 24nobs.png

System wykrywa 3,4 GB z 4 GB zainstalowanej pamięci RAM. Firefox wyłącza się po przekroczeniu 1,5 GB pamięci.

2. System z PAE i 3GB

ElBJSs.png XCYJis.png fxR8gs.png

System wykrywa pełne 4 GB zainstalowanej pamięci RAM. Firefox wyłącza się po przekroczeniu 2,5 GB pamięci.

3. System z 3GB bez PAE

4qZ43s.png RzX1es.png

System wykrywa 3,4 GB z 4 GB zainstalowanej pamięci RAM. Firefox wyłącza się po przekroczeniu 2,5 GB pamięci.

4. System z PAE bez 3GB

U2Psls.png d3Mzys.png

System wykrywa pełne 4 GB zainstalowanej pamięci RAM. Firefox wyłącza się po przekroczeniu 1,5 GB pamięci. Na screenie jest widoczne zużycie 1,6 GB, ale już po przekroczeniu 1,5 GB przeglądarka się zawiesiła.

Konfiguracja testowa:

1701074.png

System: Windows 2000 Datacenter Server SP4

 

Jak można zauważyć na powyższych screenach, przełączniki PAE i 3GB faktycznie działają i mogą mieć realny wpływ na pracę w 32-bitowym systemie z 4 GB i więcej pamięci RAM. Nie wiadomo jednak wciąż, jaki wpływ ma PAE na wydajność samego systemu. Można spotkać opinie, że włączenie PAE powoduje spadek wydajności pamięci o kilka-kilkanaście procent. Postanowiłem to sprawdzić za pomocą programu AIDA32 przy pomocy prostych testów przepustowości pamięci.

1. System bez PAE

o2Tlvs.png RhBD2s.png

2. System z PAE

oNhXOs.png eLFZ2s.png

 

Dodatkowo sprawdziłem jeszcze, czy PAE ma wpływ na szybkość liczenia Super PI.

1. System bez PAE

qUbPxs.png

2. System z PAE

bSYxMs.png

Jak widać, włączenie PAE owszem powoduje utratę wydajności, ale wynosi ona pół procenta! PAE nie ma natomiast żadnego wpływu na liczenie próbki Super PI.

 

Co można wywnioskować z tych testów?

1. Nie ma żadnego powodu, by nie włączać PAE w 32-bitowym systemie z ilością pamięci wynoszącej 4 GB i więcej.
2. To samo dotyczy przełącznika 3GB, szczególnie w przypadku korzystania z aplikacji, które przystosowane są do korzystania z 2+ GB pamięci. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre aplikacje mogą działać nieprawidłowo na systemie z tą funkcją włączoną.
3. Spadek wydajności spowodowany włączeniem PAE jest tak minimalny, że nie warto sobie nim zaprzątać głowy.

 

Na koniec przedstawiam jeszcze dowód na to, że wykorzystanie w pełni 4 GB pamięci w 32-bitowym systemie jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście nie przez jedną aplikację, bo tutaj limitu nie da się przeskoczyć, ale już kilka uruchomionych programów dzięki PAE bez problemu potrafi wykorzystać całą pamięć zainstalowaną na komputerze.

UNr6Qs.png

W przypadku Windowsa 2000 przełączniki PAE i 3GB są obsługiwane jedynie przez wersje Advanced Server i Datacenter Server.